Badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, przeprowadzone na 89 tys. osób, wykazały, że narażenie organizmu na kontakt z nocnym światłem może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci. Wszystko jest efektem zaburzenia rytmu dobowego. Brak naturalnego rytmu, kiedy organizm przyzwyczajony jest do zmian oświetlenia, przyczynia się do rozwoju tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia.
Wiele osób po powrocie z pracy jest tak zmęczonych, że nie może odmówić sobie drzemki. Choć wydawać by się mogło, że to nic groźnego, to ekspertka alarmuje, że nie zawsze powinniśmy to bagatelizować. Te sygnały powinny nas zaniepokoić.Drzemki w ciągu dnia potrzebują czasem nie tylko osoby, które mają problemy z wysypaniem się. Nasz organizm może potrzebować na przykład zregenerować się po aktywnym dniu lub silnym stresie. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt silna potrzeba spania w dzień może być ważnym sygnałem dotyczącym naszego zdrowia.
Ochota na słodycze i węglowodany, nadmierny apetyt i impulsywne sięganie po przekąski – na skutki takiej „diety” nie trzeba długo czekać. Psychoterapeutka Renata Sikorska wyjaśnia, jakie mechanizmy stoją za tym zjawiskiem.Winne są między innymi zaburzenia neuroprzekaźników i problemy hormonalne, które sprawiają, że osoby z ADHD i ASD, czyli autyzmem, częściej mają problemy z nadwagą.
Budzenie się w środku nocy może mieć wiele przyczyn. Są to m.in. przewlekły stres, praca zmianowa, czy nadużywanie kofeiny. Lekarka wskazuje jednak, że przyczyna może być inna – być może chorujesz na nowotwór, a nie masz o tym pojęcia.Jak podaje portal podyplomie.pl, według szacunków 8-12 proc. ogólnej populacji dorosłych cierpi na przewlekłą bezsenność. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia i odbija się na zdrowiu. Nie warto więc tego bagatelizować.
Problemy z zasypianiem i bezsenność rzutują na nasze codzienne funkcjonowanie. Kiedy jesteśmy niewyspani, nie możemy być w pełni produktywni w pracy, a w domu bywamy nerwowi, bo często tak wyładowujemy swoje frustracje. Niestety, mnóstwo ludzi dobrze to zna. Spać po prostu trzeba, wiele osób ucieka się w związku z tym do farmakoterapii. Zanim jednak podejmie się ten, ostateczny, krok, warto przećwiczyć bardziej naturalne metody na sen. Jedną z nich jest "4-7-8” opracowana przez doktora Andrew Weila z Harvardu.
Choć mówi się, że nie powinniśmy pić kawy przed snem, jeśli zależy nam na tym, by szybko zasnąć i się wyspać, to okazuje się, że są znacznie gorsze napoje. Nie należy pić ich przed pójściem do łóżka, bo zdecydowanie zrujnują jakość naszego snu. Podpowiadamy, czego nie pić przed snem. Przyczyn bezsenności doszukujemy się zazwyczaj w silnym stresie, zażywanych lekach czy zaburzonym rytmie okołodobowym spowodowanym na przykład pracą zmianową. Okazuje się jednak, że rozwiązanie problemu może być prostsze, niż się nam wydaje. Wystarczy nie pić tych napojów przed snem.
Niewyprana poszewka to źródło kurzu, zanieczyszczeń i zarazków, które pogarszają stan naszej skóry i zdrowia. Jak często ją prać, aby nie narażać się na wypryski i choroby? Co ile wymieniać poduszkę? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
Problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy, poranne zmęczenie mimo przespanej nocy - to powszechne problemy, z którymi mierzy się coraz więcej osób. Wypicie na noc wody z dodatkiem tego produktu spożywczego może pomóc ustabilizować sen.
Czasem wystarczy wprowadzić do naszego życia kilka prostych rzeczy, by poprawić naszą pamięć i stymulować mózg. Neurobiolodzy podkreślają, że zdrowie mózgu jest często pomijanym aspektem naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak jak zaznaczają, jego ochrona może potencjalnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji. Neurobiolog i trenerka zdrowia psychicznego Rachelle Summers podzieliła się w mediach społecznościowych zdrowymi nawykami, do których wszystkich zachęca. Jednym z nich jest zdrowy sen.